Komárom és környéke hadtörténete a római hódítástól Trianonig

Tudományos történeti és örökségvédelmi konferencia

 

2020. október 14. 10:00 óra

Magyar Mezőgazdasági Múzeum,

Budapest, Városliget, Vajdahunyadvár, Vadászterem

 

Épített örökségünk és a tudomány 

A „Miénk a Vár!” című rendezvénysorozat idei tudományos konferenciáját Klapka György honvédtábornok 200. születésnapja alkalmából a komáromi erőd, illetve Komárom térsége hadtörténetéről rendezzük. Az első előadás az ókori előzményeket, a brigetiói légiós tábort mutatja be, majd a török és a Habsburg-kor következik. Komárom meghatározó szerepet játszott az oszmánok elleni védekezésben, majd az 1809. évi francia háború tanulságai alapján itt kezdődött meg a Habsburg-birodalom egyik legfontosabb táborerődjének kiépítése. Az erőd tényleges katonai szerephez éppen magával a birodalommal szemben jutott 1848-49-ben. Az erődítmény további kiépítése 1918-ig folyamatosan történt, s 1919-ben a magyarok megpróbálták visszafoglalni a jobb parti erődítményeket a frissen berendezkedő csehszlovák fegyveres erőktől. Jelenleg az erődítmények kulturális célú hasznosítása van napirenden, ezt mutatja be az utolsó előtti előadás. Az eddigi konferenciák hagyományainak megfelelően az örökségvédelem aktuális kérdéseit tárgyalja a rendezvény utolsó előadása.

 

A részvétel regisztrációhoz kötött, ezért kérjük, hogy a részvételi szándékát az This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. címen jelezni szíveskedjék, mert a résztvevők létszáma korlátozott.

 

Program:

9:30 Regisztráció és előadók fogadása
10:00 Megnyitó
10:10 Prof. Dr. Borhy László akadémiai rendes tag, rektor, ELTE 
Római kori legiók és régészeti hagyatékuk Brigetióban
10:30 Dr. Domokos György hadtörténész, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 
Komárom szerepe a 16-17. századi törökellenes védelmi rendszerben
11:10 Dr. Nagy-L. István igazgató, pápai Gróf Esterházy Károly Múzeum, tudományos főmunkatárs, Magyarságkutató Intézet 
Komárom erődje és az 1809-es háború
11:30 Kávészünet
11:50 Prof. Dr. Csikány Tamás ezredes, rektorhelyettes, Nemzeti Közszolgálati Egyetem 
A komáromi erőd kiépítése a 19. század első felében
12:10 Prof. Dr. Hermann Róbert, a parancsnok tudományos helyettese, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 
Komárom katonai jelentősége 1848-1849-ben
12:30 Dr. Kovács Vilmos ezredes, parancsnok, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 
A komáromi erőd tüzérsége az Osztrák-Magyar Monarchia idején
12:50 Dr. Horváth Csaba ezredes, parancsnokhelyettes, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 
Kísérlet Komárom visszafoglalására 1919 májusában
13:10 Dr. Szőcs Miriam osztályvezető, Régi Szobor Gyűjtemény, Szépművészeti Múzeum 
Egy erőd újrahasznosulásának története: a Szépművészeti Múzeum szobormásolat kiállítása a komáromi Csillagerődben
13:30 Dr. Várkonyi Gábor ELTE egyetemi docens, Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont, tudományos igazgató 
Az örökségvédelem aktuális kérdései
13.50 Kerekasztal beszélgetés, majd zárszó

 

 

 

 

MIÉNK A VÁR!

  

MIÉNK A VÁR LESZ!

Nem 2020-ban, hanem 2021-ben. Soha nem gondoltuk volna, hogy a programváltoztatásra ilyen erők kényszerítenek minket. Ezúton is tudatjuk, hogy országos várfesztiválunk, mely 8 éve (Elődje, a Kaland-Vár Játékkiállítás és Vásár pedig 15 éve) fogadta szeretettel látogatóinkat, 2020-ban nem kerül megszervezésre. Meg tudnánk szervezni, de nem lehet. A járványügyi helyzetre való tekintettel nem szeretnénk felelőtlen ígéreteket tenni, ezért kiállítóinkat és látogatóinkat arról tájékoztatjuk, hogy 2021-ben a pünkösdi hétvégén egy gazdag, színes, fergeteges országos várfesztiválon találkozunk majd.

Ezúttal is készültünk tudományos történeti konferenciára, melynek tervezett témája „Híres Komárom be van véve – Komárom és környéke hadtörténete a római hódítástól Trianonig” volt. Sajnos ezt sem áll módunkban a fenti okok miatt megvalósítani.

Bízunk abban, hogy amiképpen váraink kiállták évszázadok ostromait, úgy ezt a vészterhes időszakot is gond nélkül átvészelik közös erőfeszítésekkel, kitartással és a jövő évi Pünkösd olyan közösségi élményeket fog adni nekünk, melyekben eddig még nem volt részünk.

 

A Miénk a Vár csapata

 

 

 

 

 Szervező

   

 

Partnerek

      

    

 

 

A Múzeumok Majálisához hasonlóan hagyományt szeretnénk teremteni ahhoz, hogy a Kárpát-medence   várai turisztikai és programkínálatukat egy központi rendezvényen mutathassák be. A bemutatkozás lehet statikus és interaktív.

A központi rendezvény lesz a nyitánya az országos, hagyományos kulturális vár-eseményeknek. A májusi közös bemutatkozást követnék a Kárpát-medence különböző váraiban szervezett várjátékok. Valamennyi program bekerül a „Miénk a vár!” eseményfolyam program-kommunikációjába, műsorfüzetébe.

Miénk a vár! – Az ország szívében

Központi rendezvényünk helyszíne a budapesti városligeti Vajdahunyadvár. Elhelyezkedése, megjelenése predesztinálja arra, hogy a nagy várfesztivál központi helyszíne legyen. A Vajdahunyadvára épületcsoportja bevezetett, ismert helyszíne családi és szakmai eseményeknek. Egyik legnagyobb ilyen rendezvénye, a Kaland-Vár Játékkiállítás eddig hétszer látta vendégül a nagyközönséget. E tapasztalatokat és ismertséget felhasználva tervezzük rendezénysorozatunk megnyitását a pünkösdi hétvégén.

Miénk a vár! – Várjátékok mindenütt

Szeretnénk ha a családi szórakozás és a tudományos igényű ismeretterjesztés jegyében a központi helyszín mellett, a Kárpát-medence váraiban megrendezésre kerülő a várjátékok szervezői minél nagyobb számban csatlakoznának a MIÉNK A VÁR! programsorozathoz.